Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fenomén Gréta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

IPCC platí nejakých vedcov?
 
Hodnoť

 

Ale to je vysvetlené.
CO2 a teplota nie sú na sebe lineárne závislé, ale logaritmicky.
95 percent efektu pripadá na prvých 200 ppm a 5 % na druhých 200 ppm. Bez CO2 by bola teplota mínus 18 stupňov, priemerná je 15 stupňov to je 33 stupňov. Myslite, keby bola teplota lineárne závislá, tak by sme mali dnes o dve tretiny vyššiu teplotu ako v predindustriálnej dobe alebo dvakrát vyššiu ako v dobe ľadovej!
 

Voci comu vztahujes

tie dve tretiny ci dvojnasobok? Voci dohodou stanovenej nule na urovni mrznutia vody, alebo voci absolutnej nule?
 

snáď som a niekde nesekol.

No, chlape, tak po lopate. pred industriálna doba 280 ppm a v dobe ľadovej 200 ppm.
teplota . dnes je teda okolo 15 - 0,8 t.j. 14,2v predindustriálnej dobe. skleníkový efekt teda bol 32,2 stupňa a dnes je 33. keby to bolo lineárne.
32,2/280=0,115 stupňa na 1 ppm. 0,115*414 ppm= 47,61 stupňa - teda t.j o polovicu. 47,61-33=14,61 inak povedané -18+47,61 priemerná teplota by bola 29,61 stupňa čo je oproti 14,2 dvojnásobok.
0,115*200=23 stupňov 47,61/23 tj.jest o dvojnásobok.
-18+23=5 stupňov, teda pri 200ppm by bola teplota iba 5 stupňov o 10 menej ako v súčasnosti.
teraz to dajme do pomeru 47,61/5 čo by bol 9,5 násobok.
 

No cklape, tak polopate,

hoci to malo byt jasne z mojej otazky: 29 stupnov nie je dvojnasobok 14 stupnov, pretoze fyzikalne sa nula na hadza kdesi okolo -273 stupnov celzia. Je len akasi dohoda, stara mozno 250 rokov, ze nula bude pri bode mrazu vody a stovka pri bode varu. Nechce sa mi to prepocitavat, ale myslim, ze v pomerne rozsirenej FahrdnhEitovdj stupnici by do dvojnasobok nebol. Plati aj pre tdn druhy pripad. Ja som nenamietal nic prititvojim vypoctom s koncentraciami, pokial boli v absolutnych hodnotach. Priznam sa, neviem sa k nim vyjadfit, mozno su spravne. Ale operovat s nasobkamk je nespravne.
 

 

Preco? Kelvin a celsia maju rovnalo velky stupen. Ak myskis fahrenheita tak je tam fixny koeficient 1 8.
 

Nakresli si to

na ciselnej osi.Jednoducho:28 stupnov Celzianie je dvojnasobna teplota oproti 14. Ako by si potom vypocital pomer napr. 20 stupnov Celzia voci nula stupnom alebo voci minus pat?
 

 

Nehodnotíme vysoškolský test, že bez mernej jednotky dostaneš nula bodov. každému je jasné z daných teplôt, že sa jedná o stupne celsia. mám robiť v kelvinoch a povedať že by sa teplota zvýšila z 287,17 na 301,17 o päť percent? Existujú vedecké postuláty a potom postuláty povedané rečou ktorej všeobecne všetci rozumejú.
 

To vobec nie je o uvedeni

mernej jednotky. Napisat, ze 28 stupnov je dvakrat viac, je fyzikalne velmi chybne. Fyzikalne ucinky teploty 28 nie su dvakrat “vacsie” nez teploty 14 stupnov. BA je vo vyske povedzme 200 m nad morom, Gerlach 2655 ale nikto by nenapisal, ze vrchol Gerlachu je 13x vzdialenejsi od stredu Zeme. Ty si nepisal o kolko je jedna teplota viac nez druha, ty si napisal dvakrat. Este raz: skus napisat, kolkokrat je 28 stupnov viac nez bod mrazu. Nekonecno? Asi nie.
 

 

Nie to nie fyzikálny problém, ale jednoducho to tak je. ako by si povedal, že 20 je 20 viac ako nula, keď všetko krát nula je nula? Povedzme že je firma prvý rok má zisk 0, druhý rok 5 tisíc a tretí 10 tisíc ďalší mínus 5 tisíc a piaty plus 5 tisíc a aby som skomplikoval, tak posledný rok má zisk 0 ako to povieš?
Aj fahrneitova stupnica začína od nuly, je nepravdepodobné, že by taká situácia nastala, ale v princípe je tam to isté. ako by si povedal, že v hlbokom vesmíre neváži astronaut nič a na zemi váži 80 kg. jednoducho sú veci, kde používame iné výrazy a prispôsobujem ich danej situácii. absencia výrazov pre mínus a pls, neimplikuje, že sa nedá vyjadriť 40 je 2 viac ako 20. pravdepodobne to súvisí s grékmi a ich fanatickej posadnutosti proti negatívny číslam. Keď si začali klásť takéto otázky, tak radšej nepripustili ich existenciu, tak ako odmocniny či desatinné čísla.
 

S tou firmou by som to opisal presne tak

ako ty, este by sa dalo napisat, aky bol medzirocny percentualny narast alebo pokles, ale s vynimkou toho prveho roku, tam sa to proste neda.
40 je dvakrat viac, ako dvadsat, ale 40 stupnov Celzie nie je dvakrat viac, ako 20 stupnov Celzia.
a 20 nie je 20x viac ako nula, ale O dvadsat viac ako nula.

No a tymto zhrnutim si dovolujem ukoncit tuto zachadzku do matamatiky a fyziky druheho stupna zs.
 

Skusim to vysvetlit

Na to aby sa dalo povedat ze nieco je linearna funkcia teploty nepotrebje bd nula.
Staci aby platilo ze ak zmenis teplotu o X, honota funkcie sa zmeni o a*X
 

Nevysvetlil si to.

Bavime sa o uplne inom a je to pomerne jednoducha matematika.
 

Vodná para

Vodná para je silneší skleníkový plyn ako CO2, jej koncetrácia v ovzduší kolíše od 40 000 PPM v trópoch do 800 PPM v suchom arktickom vzduchu. Priemerne je to 8000 PPM pri teplote 15 stupnov a vlhkosti 50%. Najväčší podiel na skleníkovom efekte majú oblaky, ak je jasno aj v lete môže v horských dolinách mrznúť. Podobne na púšti je cez den horúco a noci chladno.
 
Hodnoť

Blogerku Marečku,

Čakal so vysvetlenie fenomenu Greta , no nedozvedel som sa nič.
Su milony akčnejších aktivistov a nikdy sa nikomu nedostalo tolko medialnej pozornosti za nič, kolko tej Grete.
Čakal som vysvetlenie, no nedozvedel som sa nič.
Kolko milionov žije vo väčšom sulade s prirodou ako Greta a - nič, médiá ich nezverejňujú, Grétu áno.
Kolko ľudí sa priväzovalo ku stromom a - nič, nepoznáme žiadne meno a ani do OSN vystúpiť nevystúpili, Gréta áno.
Greenpeace desaťročia robia enviromentálnu aaktivitu a nič - neznámi ľudia , nikoho z nich nepoznáme , ale Gretu ano.
 
Hodnoť

Blogerku Marečku,

tvoj blog okrem toho, že vôbec nenaplňa názov blogu, je celý chaotický so zmiešaním grafov so Smerom a s Gretou, s uhlím a neviem ešte s čím dokopy.
Tak len na margo uhlia. Ťažba na Slovensku je z hľadiska znečisťovania planéty úplne , ale úplne marginálna a nepodstatná. Ekonomičnosť nehodnotím, pretože riešime teraz ekologiu, nie. Ale ked už ste načali to uhlie a uhoľné elektrárne, prečo zachádzate do Indonézie či kde? Prečo ste nespomenuli toť susedné Poľsko, ktoré má 8x toľko obyvateľov ako my a 90% elektriny vyrába v uhoľných elektrárňach.
K tým grafom, takých už bolo vytvorených na tisíce , čo akože ste chceli dokázať, to ako keby ste dali graf, že Slnko svieti. A rovnaké je to s Gretou, velebite ju, ako keby to ona teraz objavila, že svet je ekologicky do curvený a že je potrebná totálna zmena . To je známe už desaťročia a miliony ľudí to hovorí , apeluje, robí grafy, ale nie sú známi a medializovaní ako Greta a už vôbec im nie je umožnené vystupovať v OSN.
Čakám, kedy to niekto poriadne a popravde vysvetlí ako to je s Gretou, ako ju medialne vytvorili a ako a za čie peniaze ju dostali na jachte do USA a dokonca do OSN
 

Ale majmä v tomto diskusnom príspevku:

Blogerke do pozornosti:
V priebehu jarných mesiacov som v jednom TV spravodajstve na pol ucha zachytil poznámku o tom, že za aktivitami Grety stojí jej zeleno zmýšľajúci otec a jeho zelení kamaráti.

Tak som na Google začal pátrať po pravde a pri mojich obmedzeniach, že neovládam anglický, ani švédsky jazyk, teda som odkázaný na kvality strojových prekladačov, som sa v labyrinte Google napokon dopátral k týmto informáciám:

Jej matka je známa operná speváčka. Otca zas má herca, manažéra umenia, preto ten svetový úspech dcéry, vie ju manažovať, ale je aj spisovateľ, producent svojej manželky-speváčky a režisér, ale pozor, je aj environmentálnym aktivistom, dokonca aj napísal nejaké dielo s problematikou klimatických zmien. Je dokonca v aktívnom kontakte s ochranármi prírody. A po politickej stránke inklinuje k ľavicovým stranám.
Údajne mal napísať aj nejakú, vonku dobre predávanú knihu, o svojej dcére a jej chorobe a ako sa s ňou popasovali.

Greta je ich mediálnym produktom, najmä svojho otca a jeho, dúfam, že iba zelených kamarátov. Zo zákulisia pomocou nej propagujú svoje názory, a Gretina tvár a iste aj jej otcom a aktivistami z úzadia riadené verejné vystúpenia prinášajú veľkú publicitu a hlavne nemalé peniaze do kasy aktivistov, možno aj do rodinného rozpočtu.

Grétu pravdepodobne šikovne zneužívajú, síce pre dobrú vec, veď ochrana klímy je dôležitá vec, ale zneužívajú.
Autizmus má rôzne podoby, Greta údajne nie je až tak postihnutá, a peniaze a vzdelanie jej rodičov v spojení s možnosťami švédskeho zdravotníctva samozrejme urobili doslova na Slovensku nerealizovateľné zázraky, čiže asi nie je to nesvojprávna troska, aká by možno bola u nás.

Samozrejme z Bratislavy neviem posúdiť mieru jej postihnutia, a neviem ani to, že v akej miere chápe veci a dianie okolo seba, či to robí z vlastnej hlavy, ale nech je akokoľvek schopnou osobou, zo zákulisia s ňou iste premyslene hýbe jej otec, cez umeleckú profesiu, vzdelanie a kariéru je odborníkom aj na masové mobilizovanie ľudí.
Stačí si pozrieť pri tom prejave jej tvár, mimiku, slzy, je to skôr dobre naučený herecký výkon, opäť pripomínam, otca má režiséra, než spontánne konanie.

Inak pri jej nedávnej transatlantickej plavbe médiá spomenuli aj početný podporný team, ktorý za ňou letel do USA.

Je tu ešte jedno meno: Svante August Arrhenius, 1859-1927, švédsky fyzik, držiteľ Nobelovej ceny za chémiu za vypočítanie dôsledkov skleníkových plynov v atmosfére. Údajne cez svoju matku, ktorá mala v priezvisku aj meno Thunberg, má byť vzdialeným predkom-príbuzným otca Gréty. Venoval sa aj geofyzike, a práve v rámci toho sa dostal aj ku skleníkovému efektu, skleníkovým plynom. Teda ochranu prírody nejako majú cez generácie v krvi, ale pri všetkej úcte, Grétu skôr považujem iba za tvár kampane, ktorú riadi niekto iný z úzadia a jej tvár pomáha im získavať publicitu a prachy.

Účel svätí prostriedky, ak svetová verejnosť je na tak nízkej mentálnej úrovni, že potrebujú ikonu s menom Greta k tomu, aby v lese nezahodili PET fľašu, tak dobre, nech máme Grétu, aspoň budú čistejšie lesy.

Treba sa zamyslieť ale nad tým, že kam ale táto hystéria dospeje? Niekto pomocou jej tváre časom trebárs prevezme politickú moc?

Varovným signálom je aj to, že ako pomocou nej sa veľké skupiny nechajú médiami manipulovať, idú za ňou ako stádo, osobe, (skôr decku,) ktorá bohvie čo nekalé ešte v dospelosti napácha, a ktorá možno iba plní zákulisné príkazy otca a ostatnej časti teamu, predčasne chcú dať Nobelovú cenu.

S Vašim blogom plne súhlasím, ste bystrá žena a o Gréte a jej rodine si možno dokážete vygoogliť viac,
 

...

Môj inštinkt ma málokedy oklame, a neoklamal ma ani v prípade " slávnej " Gréty. Nepriaznivo sa o nej už vyjadrilo mnoho známych politikov aj verejne známych okolností. Poväčšine korešpodnovali s mojim názorom. Možno by som aj uveril tejto samozvanej aktivistke, ale ja dokážem veľmi precízne odhaliť v mimike tváre a v očiach úprimnosť, žiaľ videl som iba strojenosť a zlobu. Ak chce niekto niečo globálne meniť, nemôže sa na určitú časť ľudí hnevať, pretože v takýchto celosvetových témach najmä ak je ohrozovaná naša zem a zdravý život ľudí nemá žiadny radikalizmus svoje uplatnenie a len a len iba spoločný dohovor. Do bodky súhlasím s Jánom Serbákom o to viac, že zrejme píše pod svojim plným menom ako ja.
 

Liek pre mladych gretofanusikov (z fcb)

RADA PRO RODIČE, JEJICHŽ DĚTI NALETĚLY EKOAKTIVISTŮM
…naše dcera se právě vrátila z té bláznivé záškolácké ekoakce.
A hodně naštvaná, jelikož jsme ji tentokráte už v zájmu ochrany klimatu nevyzvedli a nechali jí se trmácet domů skoro hodinu vlakem a autobusem.
U poněkud suchého, ale zaručeně veganského sójového koláče (jen pro ni, my, staří a neekologičtí zabedněnci jsme měli klasické vepřo knedlo zelo), došlo k velkému překvapení. Sdělili jsme jí totiž, že od zítra bude jezdit do školy autobusem. Autobus sice jezdí jednou za hodinu a ona tak bude ve škole hodinu dopředu – ale za dobrý pocit, že šetří planetu, když nebudeme zbytečně jezdit autem, to přece stojí! :-)
Když jsme navrhli místo autobusu kolo, odmítla. Je to prý u nás hornaté se spoustou stoupání a kromě toho prý bude brzo zima. Snad jen prý, že by k Vánocům dostala elektrické kolo?
Na můj otcovský údiv “Vánoce?. To je přeci naprosto neekologické! Všechna ta barevná světla a CO2, které vzniká při hoření svíček”, se dostavil první pre-pubertální protest, který se až moc podobal trucování z období 2. až 3. roku jejího života.
A jak jako elektrické kolo?
Copak naše dcerunka ještě neviděla jak dopadá krajina v místech, kde se ze země získává ta vzácná hornina potřebná pro akumulátory?
Teď sedí u sebe nahoře v pokoji při osmi stupních. Naše ekologické svědomí nám totiž ode dneška už nedovoluje více v jejím pokoji zbytečně topit. (Pravděpodobně si tam alespoň prsty zahřívá ťukáním SMS o svých “nenáviděných rodičích”, které posílá svým kamarádkám přes iPhone.)
A tak jsme jí oznámili že jí mobil úderem 19. hodiny sebereme. Je totiž nezodpovědné plýtvat elektrickým proudem pro nějaké konversace a zadruhé… ta těžba lithia a ekologické důsledky… :-)
Jejím protestům proti tomuto vyvlastnění jsme s klidným hlasem opanovali, že iPhone buď obratem darujeme hladovějícím dětem v Africe, nebo prodáme a výtěžek dáme na ochranu deštných pralesů v Jižní Americe.
Nicméně pořádně veselo teprve bude od pondělka:
To vyměníme její krásné oblečení za jutu, vlnu a oděvy z lněné tkaniny. Její Nike boty s plastovou podrážkou budou důsledně nahrazeny přírodními holandskými dřeváky
Pokud se pak stále ještě bude vztekat, má dvě možnosti:
1) konečně pochopit jakým ekofašistům bez mozku naletěla…
2) …nebo konečně pochopit jakým ekofašistům bez mozku naletěla!
Děkujeme Gréto.
Inspirovala si nás v otázkách výchovy tak, jak to doposud nikdo nedokázal!
Maminka a já jsme právě volali nahoru na dcerku: “Sjedeme si do Mekáče. Ty máš v ledničce veganský řepný mls!” :-)
Doufáme, že než se k večeru vrátíme, ten hysterický řev už ustane…
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 7 795
 2. Jozef Kmeto: Kotlebovci chcú presadiť analýzu neslovanských čŕt niektorých občanov 1 548
 3. Martin Borguľa: Taká obyčajná normálnosť – to je to, čo tu chýba 1 503
 4. Pavel Weiss: Otvorená aj skrytá diskriminácia seniorov na pracovnom trhu 1 053
 5. Stanislav Martinčko: Izolujú úrady pre vírus Súmračnú ??? 943
 6. Monika Nagyova: Skutočný život, skutočné city. Welcome to Bratislava city. 753
 7. Ivan Husár: Národný futbalový štadión a zbabelé postupy ministerky Lubyovej 695
 8. Samuel Zubo: Cestoval som s voličom Kotlebu 612
 9. Andrej Vágner: Rybársky zväz už rok šikanuje dôchodcu - štát sa už rok nečinne prizerá 515
 10. Vladimír Bednár: Zabitie Solejmáního ako odkaz pre Putina 461

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Dôchodcovia si 13. dôchodok nezaslúžia !
 2. Dušan Seberíni: Naše archeologické mysteriózne monštrum
 3. Jakub Tinak: Môj prvý blog roku 2020
 4. Štefan Vidlár: Už nech to skončí!
 5. Michal Páleník: Otcovia – choďte na materskú „dovolenku“ v piatky
 6. Simona Mačorová: Análny sex
 7. Filip Tuhy: Parkour nie je gymnastika
 8. Olívia Lacenová: Libra by mohla prvý polrok posilňovať. O jej osude však rozhodne záver roka
 9. František Stručka: Ako železnice premrhali 600 miliónov korún na elektromeroch
 10. Jozef Legény: Zelené odpustky pre klimatických hriešnikov (Green indulgences for climate sinners)

 1. Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie
 2. Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest, dočasne ruší program
 3. Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)
 4. V nemocnici po premiérovi hospitalizovali aj Borisa Kollára
 5. Google stopol videá Smeru, ten sa vyhovára na technické úpravy
 6. Zbohom, kapitán! (Samo Marec sa lúči s Andrejom Dankom)
 7. V prípade výbuchu plynu v Prešove obvinili dvoch stavbyvedúcich
 8. Vlhová sa môže stať líderkou Svetového pohára, po prvom kole je priebežne druhá
 9. Ľudia zo zvolenskej bytovky dali na kotlebovca žalobu
 10. Lustrovanie novinárov vyšetrujú už rok, policajní riaditelia sú v civile

Už ste čítali?