reklama

Impeachment D. Trumpa je znásilnenie práva

V jednej z najstarších demokracií sveta prebieha v týchto dňoch v senáte vyšetrovanie vo veci impeachmentu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktoré predložila snemovňa reprezentantov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nedávna doba ukazovala neduh justície v demokratických krajinách vykladať zákony mimo ich znenia - sudcovský aktivizmus. Obmedzovanie ľudských práv v mene woke ideológie sa rozšírilo v školách, kultúre a súdy mali chrániť znenia a hlavne ducha zákonov, ale idú na tej istej vlne.

Súčasný pokus snemovne reprezentantov o impeachment Donalda Trumpa ukazuje, že rovnaké pokušenie je neodolateľné aj politikom. V tomto prípade sú to zákonodarcovia, ktorí ale majú nad sebou ústavu (na ktorú prisahajú svoj sľub). A ústava USA hovorí v článku 2 sekcii 4 jednoznačne, že impeachment je odstránenie prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Fotokópia ústavy USA, článok 2, sekcia 4
Fotokópia ústavy USA, článok 2, sekcia 4 

Snemovňa reprezentantov si buď pomýlila prezidenta alebo politickú funkciu Donalda Trumpa. Donald Trump už nie je prezidentom, takže ho nemožno odstrániť z prezidentského úradu.

Pred mesiacom na to aj na iné porušenia ústavy zo strany snemovne upozornil veľmi zaujímavý hosť Stephena Sackura v relácii BBC Hardtalk - Alan Dershowitz, odporúčam si ju vypočuť.

V diskusii zastával Dershowitz slobodu slova v podobe, ktorá by u nás v Európe už bola trestná. Sám v 60-tych rokoch obhajoval práva černochov na juhu USA, ale zároveň obhajoval slobodu slova podľa prvého dodatku (právo prejavu) vrátane prípadov ako vodca Ku-Klux-Klanu, ktorý podnecoval ozbrojených spoluklanovníkov k násiliu - prípad Brandenburg vs. Ohio

SkryťVypnúť reklamu
reklama

So širokou slobodou slova možno súhlasiť, Európa má inú minulosť ako USA, sme poddanské spoločnosti a nie spoločnosti ľudí realizujúcich svoj sen (aspoň tak to platilo v minulosti). Preto sú u nás prejavy podnecujúce k násiliu trestné, zatiaľ čo v USA nie. Je možné, že Trumpa súdy na základe prvého dodatku ústavy neodsúdia. Morálne odsúdenie a právne je rozdiel.

To, že Donald Trump je zlý človek, ktorého by prevrat 6.1.2021 potešil, ktorý podnecoval svojich stúpencov a ktorý musel tušiť, že sa udeje niečo zlé je asi pravda. Ale znásilňovať ústavu, aby sa zabránilo jeho opätovnej kandidatúre, je niečo hanebné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Impeachment je nezákonný, pretože obvinený nie je v úrade. Také je to jednoduché. Nezáleží, čo sa stalo 6.1.2021, to majú riešiť iné súdy.

U nás majú pohŕdanie ústavou v krvi nielen politici mečiarovského či ficovského typu, ale žiaľ aj ministerka Kolíková či súčasná vládna koalícia. Slovensko by potrebovalo verejne vystupujúceho ústavného právnika, ktorý by sa postavil na obranu ústavy a ústavných práv. Mnoho narýchlo prijatých zákonov obmedzuje naše práva v miere, ktorá nie je nevyhnutná. Môže sa stať, že skončíme ako uvarené žaby.

Úcta k zákonom je základnom podmienkou každej úspešnej ľudskej spoločnosti (hlavne demokratickej). Zlé zákony treba zmeniť, ale nie obchádzať alebo porušovať. Ak budú takí politici, budú takí aj bežní ľudia a naša demokracia sa môže zmeniť na právo silnejšieho.

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  237
  •  | 
  • Páči sa:  2 092x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu