O slovenskej polícii

Autor: Marek Mačuha | 22.7.2019 o 19:40 | Karma článku: 3,65 | Prečítané:  1513x

Dánsko má 5,8 milióna obyvateľov pri rozlohe trošku menšej ako my. Má pritom 14 000 policajtov, čo je nárast oproti 11 000, s ktorými operujú štatistiky ako eurostat alebo wiki (rok 2015).

Slovensko malo v roku 2012 až 24 230 policajtov, v súčasnosti ministerka Saková tvrdí, že treba najímať nových policajtov, lebo ich je už len 22 500. Máme pritom 5,45 milióna obyvateľov. Prečo máme dvojnásobok policajtov na obyvateľa ako Dáni, ale nie je to cítiť na uliciach (dohodnuté bitky chuligánov pred futbalovými zápasmi), ani na cestách ? Mnohí sedia na úradoch (preto by nemali byť policajtmi, ale úradníkmi), iní sedia na policajných staniciach. Ich prácu však príliš často vidieť v negatívnom svetle, keď nepomáhajú a nechránia.

Keďže na Západe vedia existovať s menším počtom policajtov na obyvateľa a naša krajina nie je ničím výnimočná, nemal by byť problém vyhodiť aspoň 1/3 (7 500) policajtov. Ide o to, ako nájsť tých najhorších a vyhodiť ich ako prvých.

Niektorí sú jasní - stačí si prejsť rozsudky súdov a zistiť, v ktorých súd konštatuje porušenie zákona zo strany policajtov. Napríklad aj ten nedávny s Rybaničom. Tam to bude odhadujem na 90% pravda, aj keď aj sudcovia môžu byť tí "zlí" a policajti tí "dobrí". Iných by mali odhaliť majetkové pomery ich príbuzných (vily na Floride a podobne). Niektorí sa odhalia sami fotografiami na oslavách mafiánov. 

V každom prípade vyhodenie policajta nemôže nastať len tak od (blogerovho) stola, ale nezávislou (hlavne na ministrovi vnútra) policajnou inšpekciou. Dom postavený na zlých základoch sa často nedá opraviť a je lepšie ho zbúrať a postaviť nanovo. Toto podľa mňa platí o našej polícii a jej kontrole - policajnej inšpekcii.

Každý policajt by mal byť nanovo preskúšaný a preverený. Preverenie má robiť policajná inšpekcia. Nakoľko doterajšia história ukazuje, že policajná inšpekcia kaliňákových poslušných policajtov za nezákonnosti netrestá, bude potrebné ju vytvoriť nanovo. 

Zákon o policajnej inšpekcii môže súčasná opozícia pripraviť už pred voľbami, dôležité bude ale aj to, kto v nej bude pracovať. Podľa mňa bude nevyhnutné preveriť charakterové a odborné kvality každého člena novej policajnej inšpekcie nezávislou komisiou s verejnými výstupmi. Každý kandidát bude musieť podstúpiť "výsluch" pred komisiou nie nepodobný vypočúvaniu kandidátov na ústavných sudcov. 

Navyše by bolo dobré, keby boli do tejto komisie pozvaní zahraniční odborníci (z krajín ako Nemecko, Veľká Británia, Holandsko, škandinávske krajiny), ktorí nemajú väzby na slovenských policajtov. Polygraf pre kandidáta by mal byť samozrejmosť.

Pred komisiou by voči kandidátovi vystupoval hlavný oponent, ktorý by bol (finančne) motivovaný za neúspech kandidáta a snažil by sa preto nájsť naňho špinu. Ak by sa mu to nepodarilo, kandidát by na polygrafe neklamal a ani zahraniční experti by nenašli nijaké problémy, komisia by takéhoto kandidáta schválila a ten by získal prácu v policajnej inšpekcii. 

Práca v policajnej inšpekcii by mala byť dostatočne dobre ohodnotená (hoci hľadáme neúplatných policajtov aj policajných inšpektorov, nikdy im nezaplatíme toľko, koľko môžu zaplatiť ľudia ako Kočner, nesmú však živoriť, lebo robia náročnú prácu). Policajní inšpektori by mali byť odmeňovaní za odhalenie čiernych oviec v radoch polície. Nemusíme teraz riešiť, čo bude až sa preveria všetci doterajší policajti a inšpekcia bude fungovať v normálnom režime.

Financie na novú inšpekciu by sa mali získať z ušetrených miezd na prebytočné tisíce policajtov. Takáto nová inšpekcia by potom mohla otvoriť aj existujúce uzavreté prípady, ktoré rozhodovala kaliňákova inšpekcia, či tie pred ňou.

Prípadne zmeny v zákone by nepotrebovali meniť aj ústavu, navyše na rozdiel od skoro každého zákona schváleného SMER-om, by v tomto prípade malo opodstatnenie zrýchlené legislatívne konanie. Nový zákon o policajnej inšpekcii by však mala súčasná opozícia pripraviť čo najskôr a konzultovať ho s odbornou verejnosťou, nemôžeme si dovoliť legislatívny paškvil, ktorý zmietne zo stola ústavný súd. Avšak zotrvávanie policajtov, ktorí porušujú zákony, v radoch polície je spoločenská hrozba. 

Slovensko má priveľa nielen sudcov a prokurátorov, ale aj policajtov. Tisíce policajtov nie sú hodní svojej práce, chránia a pomáhajú selektívne ("našim ľuďom"), nepoznajú zákony, alebo ich porušujú vedome s krytím nadriadených. Tento chliev bude treba očistiť a úspech na tomto poli môže byť odmenený popularitou u občanov. Samozrejme, že tí, ktorí tento stav spôsobili - strana SMER a jej kumpáni - sa budú brániť, takže očista polície je podľa mňa dobrou témou do predvolebnej kampane pre opozičné strany a zároveň spoločným bodom, v ktorom opozičná ľavica a pravica, progresívni a konzervatívni, môžu nájsť názorovú zhodu a vypracovať kvalitný zákon, ktorý by bol po voľbách rýchlo aplikovateľný.

 

  


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?