Ukazujú voľby do europarlamentu blížiacu sa zmenu?

Autor: Marek Mačuha | 16.6.2019 o 14:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  223x

Po nedávnych voľbách do európskeho parlamentu sa v niektorých médiách začala šíriť idea, že slovenský volič sa posúva viac k demokratickým stranám. 

Pravdepodobnejšie je, že sa nič výrazné nedeje a v parlamentných voľbách si ovčan zvolí len nového baču. Voliči môžu byť len znechutení, rovnako je možné, že ich neúprimná kampaň neoslovila. Voliči s odporom voči EÚ (cudzie nechceme) sa eurovolieb nemuseli zúčasniť v takej miere ako eurofilní voliči. V parlamentných voľbách však história ukazuje, že voliči nedemokratických strán vždy maximálne prejdú k inej strane rovnakej sorty. Presun k demokratickým stranám nenastáva.

Nízka volebná účasť neumožňuje vytvárať závery, že nedemokratické strany ako SMER, SNS, ĽSNS či SME-rodina strácajú voličov. Napriek tomu skúsim v tomto článku nájsť v dátach z eurovolieb nejaké zmeny nálad voličov.

V nasledujúcich grafoch som k dátam použitým v blogoch zo série "Ako ich poraziť" (tu a tu) pridal aj prezidentské voľby v roku 2014 (druhé kolo), prezidentské voľby v roku 2019 (prvé kolo) a voľby do europarlamentu v roku 2019. Hodnoty sú absolútne čísla, nie percentá, aby bolo vidno aj nižšiu či vyššiu volebnú účasť.

V prezidentských voľbách tohto roku som zaradil Kotlebu do skupiny N (nacionalisti), Šefčoviča a Harabina do skupiny V (vodcovské strany), Mikloška, Čaputovú, Krajniaka do skupiny D (demokratické strany). Aktuálne eurovoľby mali viac ako 30 zúčastnených strán. Medzi demokratickými stranami pribudla Kresťanská Únia (KU) a PS/Spolu. KDŽP som zaradil medzi vodcovské strany.

Získali demokrati podporu v baštách nedemokratických strán?

Ako som už poukázal v blogoch zo série "Ako ich poraziť" voliči, ktorí volia nedemokratické strany sú v tom veľmi vytrvalí. Príkladom obce, kde demokratické strany nemajú šancu získať ani len 20% hlasov je obec Vrchteplá v okrese Považská Bystrica.

Voľby do europarlamentu ukázali, že kým nacionalisti a demokrati ostali oproti prezidentským voľbám doma, prívrženci vodcov šli voliť vo väčšej miere. Oproti posledným voľbám do NR SR (2016), pomer podpory nedemokratických a demokratických strán ostal rovnaký, ako vidno na nasledujúcom grafe.

Trochu väčšia ľudácka obec Papradno má podobné výsledky. Voliči Mečiara presedlali cez Slotu na Fica a teraz volia Kotlebu. Zdvihli zadky, keď sa volil prezident a ostali doma, keď sa volilo do EÚ.

Pri spočítaní nedemokratických strán vyzerá graf stabilnejšie. Nárast podpory demokratických strán je v tejto obci veľmi pozvolný, hoci potešiteľné môže byť, že pri nízkej účasti dostali demokratické strany toľko hlasov ako v rokoch 2002 a 2006. Opäť však môže ísť len o vyššiu účasť demokratických voličov.

Porovnanie s poslednými parlamentnými voľbami

Porovnal som absolútne počty hlasov pre demokratické strany v posledných parlamentných voľbách a nedávnych voľbách do europarlamentu. Nižšia celková účasť by naznačovala, že nikde nebude zaznamenaný nárast v absolútnych číslach, teda, že eurovoľby hovoria iba o záujme hlasovať do inštitúcie niekde v Bruseli. A tento záujem je samozrejme nižší ako pri domácich voľbách.

Príkladom tohto prístupu môže byť niekdajšia bašta KDH obec Lendak. Demokratické strany oproti roku 2016 získali relatívne viac, ale sú to výrazne nižšie absolútne čísla, takže o rok tu možno opäť prehrajú.

Našlo sa však niekoľko obcí, kde nastal nárast absolútnej podpory jednej alebo druhej skupiny poltických strán. Počet voličov nedemokratických strán narástol iba v pár malých obciach. Avšak počet voličov demokratických strán narástol spolu o viac ako 2400 v asi 330 obciach.

Okrem excesov typu Luník IX, kde voľby nemajú logiku (nárast z 43 na 110), nastal nárast aj v obciach oblastí, ktoré sa považujú za bašty KDH. Príkladom môže byť obec Novoť v okrese Námestovo.

Ako volila Novoť?

Mnohí katolíci tam volia ako na Kysuciach, t.j. nasledovníkov HSĽS. Buď nacionalistov alebo vodcovské strany. Avšak títo ľudia dokážu zahlasovať aj za KDH. 

Rozdiel medzi voľbami 2016 a eurovoľbami 2019 je obrovský. Nedemokratické strany stratili 87% a demokrati získali 31% ako vidno aj z tohto grafu:

Voliči obce Novoť dali v prvom kole prezidentských volieb viac hlasov Mikloškovi (516, ďalších 70 získal Krajniak) ako v druhom kole Čaputovej (463 pričom v prvom mala 267). Čaputová oslovila v druhom kole asi len 1/3 voličov KDH. Takže pre nich nie je kritériom demokratickosť strany, ale to, či sa strana (kandidát) javí dosť katolíckou. Podobné správanie sa dá očakávať aj v ostatných "baštách" KDH.

Štipka optimizmu

Demokratické strany získali aspoň relatívne aj v obciach, kde voliči nedemokratických strán úplne neignorovali tieto voľby. Nasledujúca mapa ukazuje obce, kde pri aspoň 40 percentnej účasti došlo k nárastu podpory aspoň o 20% oproti posledným voľbám do NR SR v roku 2016 a súčasne aj oproti dlhodobému priemeru od roku 2002.

Príčíny nárastu môžu byť nižšia účasť voličov druhej strany, ako aj skutočný zisk u nevoličov. Nevylúčil by som, že katolícky volič mohol donedávna voliť ešte nedemokratické strany ako SMER či SNS, ale pri týchto voľbách preferoval nielen nedemokratickú ĽSNS, ale aj KDH. Ak by KDH skutočne získalo v budúcich parlamentných voľbách týchto voličov, bolo by to oslabenie nedemokratický strán a zvýšila by sa šanca prekaziť vládu Fico V.

Záver

Napriek tomu, že v parlamentných voľbách budú mať katolícki voliči možnosť hlasovať za dobrých katolíkov od Kotlebu či možno aj od Harabína, je možné, že kresťanské demokratické strany (KDH, KÚ) získajú oproti minulým voľbám v obciach, ktoré v poslednom čase volia hlavne nedemokratické strany. To dáva nádej, že vláda SMER-u skončí. Na druhej strane tým, že politických strán s kresťanským názvom je tak veľa, môže dôjsť ak prepadu hlasov.

Opozičné demokratické strany môžu skončiť tak, že niektorá do parlamentu neprejde a zostaviť vládu bude problém. Veľká podpora PS-Spolu zo strany médií ako Denník N a SME sa veľmi podobá na podporu Siete pred minulými voľbami. Funguje tu efekt snehovej gule. V skutočnosti ale tieto strany neoslovujú doterajších voličov SMER-u a jeho poskokov. Získavajú mestských voličov, ktorí by SMER aj tak nevolili. Ak miesto Siete a SME-rodina budú voliť PS-Spolu, tak je to podľa mňa dobre.

Keďže aj medzi voličmi demokratických strán je veľa ľudí neschopných alebo lenivých myslieť (hlavne použiť mozog vo chvíli, keď svojou voľbou rozhodujú o budúcnosti krajiny na 4 roky ako aj o peniazoch zodpovedajúcich ich vlastným čistým príjmom), môže sa stať, že ich nakoniec osloví ešte novšia strana (Harabin). 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.


Už ste čítali?