reklama

Sviatky

Slovensko má oproti iným krajinám s lepšou životnou úrovňou veľmi veľa sviatkov. Ako keby sme ich zdedili a pridávali ďalšie, aby bola niektorá skupina spokojná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Slovensko má 2 sviatky s pohyblivým dátumom, ktoré spadnú vždy na deň mimo víkend a ďalších 11 sviatkov, ktoré sú definované presným dátumom. Iné krajiny majú viac sviatkov mimo víkend, ale menej s presným dátumom. Keď si počet sviatkov druhej skupiny vynásobíme hodnotu 5/7 tak dostaneme priemerný počet dní, v ktorých sviatky nebudú cez víkend. Následne súčet počtu pohyblivých sviatkov a vyššie uvedeného súčinu je priemerný počet nevíkendových sviatkov. Aj táto hodnota je na Slovensku o viac ako 1 deň vyššia ako vo Švajčiarsku a o viac ako 2 dni vyššia ako v škandinávskych krajinách. Potrebujeme naozaj sviatky, ktoré máme? A nemáme mať iné, dôležitejšie sviatky?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Sviatky
Sviatky (zdroj: Marek Mačuha)

Aké sviatky by sme mali mať ?

1. Január

Tento deň by určite mal byť štátnym sviatkom. Ide o deň vzniku Slovenskej Republiky. Vznik štátu bez ohľadu na to, čím presne je štát naplnený a na akých ideách vznikol, je niečo, čo si chceme pripomínať. Význam je dostatočný na to, aby to bol štátny sviatok.

Veľký piatok

Tento cirkevný sviatok je dôležitý pre kresťanov, ktorí u nás tvoria väčšinu. Viem si predstaviť, že by mohol byť zrušený, ale skôr preferujem zrušenie iných cirkevných sviatkov. Veľká noc je základom kresťanstva.

Veľkonočný pondelok

Tento cirkevný sviatok je dôležitý z dôvodov kresťanských základov našej spoločnosti. Mal by ostať dňom pracovného pokoja.

8. máj

Napriek tomu, že pre slovenské dejiny má k 2. svetovej vojne vzťah (asi dôležitejší) aj 29. august, tento deň by mal ostať dňom pracovného pokoja. Zhruba v pomere 60:40 by som bol za jeho zachovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. júl

Sviatok Cyrila a Metoda je dôležitým cirkevným a štátnym sviatkom, ktorý si pripomíname christianizáciu na našom území. Mal by to byť štátny sviatok, nakoľko ide o pripomínanie si nášho prihlásenia sa ku kresťanstvu. 

29. august

Je to najvýznamnejší deň, z hľadiska nášho vzťahu k fašizmu a 2. svetovej vojne. Je to jeden z nemnohých prípadov, keď sa naši predkovia zachovali hrdinsky. 

28. október

Je to dátum, kedy sa na našom území vytvoril prvý štát, v ktorom boli Slováci štátotvorný národ. Takže pre väčšinu našich občanov je to dátum vzniku prvého štátu Slovákov. To že 28.10.1918 nevznikol samostatný slovenský štát, ale štát spoločný s Českom, neznamená, že to znižuje jeho význam. Oslavovať 30. október je podľa mňa preto nesprávne, pretože podobne ako v prípade nežnej revolúcie je jej dátumom 17. november, hoci sa v ten deň neudiala pripomínaná udalosť na Slovensku, ale v Českej republike. Deň vzniku Československa by mal byť štátnym sviatkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

17. november

Je dátum začiatku nežnej revolúcie, ktorým sme sa po druhý krát (okrem 29.9.1944) vzbúrili proti totalite. Tak ako v prípade 28.októbra, sa udalosť, ktorú si pripomíname neudiala na Slovensku, ale pripomínať si nejaký iný dátum by bolo zvláštne.

24. - 26. december

Vianoce sú dôležitým cirkevným obdobím, mali by ostať dňom pracovného pokoja.

V štátne a cirkevné sviatky by mali byť obchody zatvorené celý deň. 

Prečo zrušiť niektoré štátne a cirkevné sviatky

Prečo zrušiť voľno na Sviatok troch kráľov – Zjavenie Pána

Je to síce významný cirkevný sviatok, ktorý tu dlhodobo oslavujeme, ale podobne, ako mnoho iných sviatkov by mohol byť oslavovaný bez toho, aby to bolo povinné voľno. Tí, ktorí si želajú cez deň mať voľno na to, aby oslávili tento sviatok, si môžu zobrať dovolenku. Nie je nutné vnucovať ho všetkým.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zrušiť, či nezrušiť voľno na Veľký Piatok?

Argumenty pre zrušenie Veľkého Piatku sú len obdobou argumentov pre zrušenie iných cirkevných sviatkov ako je Zjavenie Pána, Sedembolestná Panna Mária, Sviatok všetkých svätých. Náš štát nie je viazaný na žiadnu ideológiu či cirkev. Máme kresťanskú minulosť a patríme ku kresťanskému svetu. Neznamená to, že máme mať voľno na každý cirkevný sviatok. Treba nájsť rozumný kompromis. Zatiaľ sa mi zdá rozumné tento sviatok ponechať, pretože ukrižovanie Ježiša Krista je základným bodom kresťanskej vierouky. 

Prečo zrušiť Sviatok Práce

Sviatok práce by sa mal oslavovať prácou a nie pracovným pokojom. Keď si ho niekto chce pripomínať mimo práce, môže si zobrať voľno. Môže si urobiť aj sprievod, sme slobodná spoločnosť. Je to sprofanovaný sviatok ľavicových politikov. 

Deň ústavy

Nemyslím si, že naša ústava si zaslúži štátny sviatok. V tento deň sa totalitné sily na čele s HZDS a SNS pustili cestou nezávislého bačovania na území zvanom Slovensko. Oni sami ústavou pohŕdali, keď im nevyhovovala. Ústava nemá u nás taký význam ako napríklad pre Španielsko, kde sa v roku 1978 novou ústavou zbavili totality. 

Deň ústavy nemá ako štátny sviatok napríklad aj Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Česko, Maďarsko. Má ho okrem USA a Španielska aj Dánsko, Poľsko, Taliansko, Holandsko, Švédsko či Nórsko. 

Ide tu asi o to, či sa menil nedemokratický či feudálny režim na režim demokratický, či nová ústava znamenala veľkú spoločenskú zmenu. U nás si takúto zmenu pripomíname 17. novembra.

Prečo zrušiť voľno 15. septembra - Sedembolestná Panna Mária

Otázka je, prečo je tento deň vôbec voľno? Je to katolícky sviatok, ktorého dátum sa ustálil až v roku 1913. Slovensko nie je viazané na žiadne náboženstvo, takže pripomínanie si tohto sviatku by malo byť súkromnou záležitosťou každého, kto to chce sláviť. Urobiť z tohto dňa deň pracovného pokoja je podľa mňa neprimerané.

Prečo zrušiť voľno na Sviatok všetkých svätých

Na začiatku novembra sú 2 sviatky: sviatok všetkých svätých a pamiatka zosnulých. Ľudia navštevujú hroby a pomníky svätých. Na to nepotrebujú voľno, môžu tak urobiť cez víkend. Je to ďalší z cirkevných sviatkov, ktoré je možné sláviť bez toho, aby bol vtedy deň pracovného pokoja

Summa summarum

Navrhujem zrušiť 5 sviatkov a pridať jeden. Aký to bude mať dopad?

Rok má v priemere 365,25 dní, t.j. v priemere 260,89 pracovných dní. Pracujúci majú právo na 25 20 alebo 30 25 dní dovolenky, priemer by mohol byť 28 23 (viac ľudí má 30 25 dní ako 25 20). Doterajší priemerný počet dní nevíkendových sviatkov je 11,29. Po mnou navrhovanej zmene by to bolo 8,43.

Takže doteraz v priemere pracujúci odpracuje 221,61 226,61 dní, po zmene by to bolo 224,46 229,46. Je to nárast o 1,29% 1,26%, o trochu menej by mohlo vďaka tejto zmene stúpnuť HDP (tí, ktorí pracujú cez sviatky si to kompenzujú voľnom v priebehu roka).

Dodatok na záver

Viem, že o štátnych sviatkoch rozhodujú politici, teda tí čo tvoria normy. Nie sú to žiadna elita. Napriek tomu, aj v prípade, že neschvália pridanie 28. októbra za štátny sviatok môžu urobiť aspoň symbolické gesto.

Mali by vyhlásiť 28.10.2018 za mimoriadny štátny sviatok. Ide o sté výročie, čo je také okrúhle výročie, že ďalšieho podobného sa z nás asi nikto nedožije (a ani to o 100 rokov nikoho už trápiť nebude). V tento deň by sa politici mali skúsiť zahrať na štátnikov a predstierať, že demokracia, ktorá sa u nás objavila (skôr k nám spadla) práve sto rokov pred týmto dátumom, je to najlepšie zriadenie, ktoré si vieme predstaviť a ktoré chceme zachovať. Mali by si pripomenúť nielen M.R.Štefánika, ale aj T.G.Masaryka. Na školách by sa mali ku koncu októbra viac rozprávať o našej minulosti.

A minister Kažimír môže byť spokojný. Hoci oslavy, či ohňostroj niečo budú stáť, tento deň pripadne na nedeľu, a tak pospolitý ľud nepríde o pracovný deň.

---

23.1. som zaktualizoval chybu s počtom dní dovolenky a z toho vyplývajúce nesprávne informácie v odhade pozitívneho efektu na HDP. 

Krajiny na porovnanie som zámerne vyberal severské a to skôr ako som zistil, koľko majú sviatkov. S Českom a Rakúskom nás spája Rakúsko-Uhorská zaostalosť, severské krajiny sú pre mňa väčším vzorom.

Nemecko má 4 pohyblivé a 6,375 nepohyblivých sviatkov (nerobil som vážený priemer podľa počtu obyvateľov spolkových republík ani som nebral do úvahy špeciálne sviatky mesta Augsburg). Rakúsko má 4 pohyblivé a 9 nepohyblivých sviatkov. Česko má 2 pohyblivé a 11 nepohyblivých sviatkov.

Celá idea blogu bola o tom, aby sviatky odrážali historický význam a boli prehodnotené. Argument uctievanosti sviatkov by mal zavážiť, ja však neviem, či máme takéto štatistiky. Na druhej strane možno práve populizmus spôsobil, že tých sviatkov máme príliš veľa.

To, že sme 40 rokov "pracovali" na svetlých zajtrajškoch nie je chyba Dánov či Rakúšanov, to my (a naši predkovia) sme si prejedli budúcnosť. Preto sú tieto krajiny bohatšie, takže aj s menším množstvom sviatkov a menším pracovným fondom majú lepšie mzdy. Aby nám nebolo ľúto, že len nám skapala koza, myslím si, že aj oni s ich sociálnym štátom si teraz prejedajú svoju budúcnosť.

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  234
  •  | 
  • Páči sa:  2 041x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu